Ul. Świeciechowska 24
64-100 Leszno- Lasocice

WASILEWSKI SPORT HORSES

Blog

Gra online na niedzielę

Data Posta: 2012-06-29

Wracamy z cyklem gier na niedzielę. Dziś gra dla dziewczynek - Horse Eventing.

horse-eventing-game.JPG

Odznaki Jeździeckie - zmiany od 1 lipca 2012

Data Posta: 2012-06-20

Od 1 lipca 2012 r. Polski Związek Jeździecki wprowadza niewielkie zmiany w egzaminie na Odznaki Jeździeckie. Główną zmianą jest wprowadzenie egzaminu praktycznego z opieki stajennej, niewielkie zmiany programów ujeżdżeniowych (głównie na odznakę srebrną) oraz ustawienie przeszkód na parkurze. Opracowywany jest też nowy zestaw pytań, ale jeszcze nie został opublikowany.

Zmiany dotyczące odznaki brązowej:

 •  opieka stajenna - egzamin praktyczny
  • prawidłowe podejście do konia;
  • prawidłowe odczytanie i interpretacja reakcji konia;
  • podstawowe zabiegi pielęgnacyjne - czyszczenie;
  •  prowadzenie w ręku i wiązanie

Z tej części egzaminu zwalniani są kandydaci posiadający odznakę „Jeżdżę konno” lub okazujący certyfikat wystawiony przez szkoleniowca z aktualną licencją – wzór certyfikatu do pobrania. Certyfikat ten musi być dołączony do indywidualnego protokołu egzaminacyjnego.

 • drobna zmiana w programie ujeżdżeniowym
 • niewielkie zmiany w ustawieniu przeszkód

Wszystkie zmiany zostały już uwzględnione w nowej wersji e-booka.

Wszyscy, którzy pobrali starą wersję e-booka otrzymają wersję nową.

Zmiany dotyczące odznaki srebrnej:

a. Opieka stajenna

 • znajomość i prawidłowe użycie sprzętu do pielęgnacji konia – czyszczenie okrywy włosowej i pielęgnacja kopyt
 • siodłanie i kiełznanie, dopasowanie rzędu

Nie ma możliwości zwolnienia z tej części egzaminu

 • zmiany w programie ujeżdżeniowym
 • zmiany w ustawieniu przeszkód

Chcesz kupić konia? Odpowiedz sobie na ważne pytania.

Data Posta: 2012-01-24

Kuc - własny koń

Jak widać z poprzedniego wpisu i komentarzy pod nim, problem posiadania własnego konia jest wiecznie aktualny. Może warto na początek zadać sobie kilka podstawowych pytań, na które koniecznie trzeba mieć pozytywną odpowiedź.
1.    Czy stać Cię na utrzymanie konia?
2.    Czy masz czas, żeby się nim zajmować codziennie?
3.    Czy wiesz, gdzie będziesz trzymać swojego konia? W pensjonacie, czy u siebie?
4.    Czy masz wystarczającą wiedzę na temat chowu i użytkowania koni, aby koń był bezpieczny pod Twoją opieką?
5.    Czy znasz fachowców zajmujących się końmi, którzy mogliby Ci pomóc w razie problemów lub w regularnych zabiegach (instruktor, weterynarz, podkuwacz)?
6.    Czy znasz kogoś doświadczonego, kto zajmie się Twoim koniem, gdy Ciebie nie będzie?
7.    Czy wiesz jakiego konia chcesz kupić, jak go kupić i po co?
8.    Czy wiesz, jaki sprzęt Ci będzie potrzebny?

Jak namówić rodziców na kupno konia

Data Posta: 2011-02-22

Dostałem dziś następujący list:

Proszę o radę jak namówić rodziców do kupna konia … Bardzo kocham
wierzchowce i jeżdże na nich …. moim naj. marzeniem jest go posiadać

I jakiego konia mam wybrać ?

Muszę przyznać, że nie potrafię na niego odpowiedzieć, ponieważ jestem przeciwny kupowaniu koni przez rodziców nastolatkom, których “naj. marzeniem jest go posiadać”. Nie potrafiłbym przekonać nikogo, że kupno konia dziecku, to dobry pomysł. Wręcz przeciwnie. Wymieniłbym wiele problemów, które pojawiają się wraz z kupnem konia przez osoby nie mające o koniach większego pojęcia. Przede wszystkim koń nie jest zabawką, to nie rower, który można postawić w garażu na zimę i odkurzyć wiosną.
A jakie jest Wasze zdanie o kupnie własnego konia? Czy macie własne konie? Czy może uważacie, że przesadzam?

Gra online na niedzielę - kolejne skoki przez przeszkody

Data Posta: 2010-12-18

Znalazłem kolejną grę w skoki przez przeszkody. Konia prowadzimy strzałkami, skok spacją. Dziwny punkt odbicia, ale można się pobawić.

horseland-game.JPG

Sukces Parady jeździeckiej w Hali Stulecia

Data Posta: 2010-12-06

(informacja prasowa i zdjęcia - organizator Parady)

09_zaprzegi.jpg

Druga Parada Jeździecka za nami. Impreza okazała się tak dużym sukcesem, że organizatorzy już myślą o kolejnej edycji w 2011 roku.

Była to prawdziwa gratka nie tylko dla wytrawnych miłośników jeździectwa, ale także dla tych, którzy przybyli na imprezę i dali się oczarować mistrzowskimi pokazami ludzi i koni na najwyższym, światowym poziomie. Dzięki temu, że przybyły na nią wszystkie zaproszone gwiazdy, wrocławska Parada okazała się prawdziwym świętem jeździectwa, w trakcie którego wspaniale bawiły się całe rodziny.

Widzowie, licznie przybyli na imprezę, potwierdzili tylko, że przygotowany program oraz najwyższa jakość prezentowanych pokazów wzbudza w nich niekłamany entuzjazm i zachwyt. W gruncie rzeczy nie ma się czemu dziwić, gdyż wszyscy zaproszeni wykonawcy, dali prawdziwy popis jazdy konnej na niespotykanym w Polsce poziomie.

Choć program imprezy na pierwszy rzut oka wyglądał podobnie każdego dnia, to urozmaicały go liczne niespodzianki i atrakcje. Od piątku wszystkie dzieci wraz z rodzicami znakomicie bawiły się w trakcie pokazów i wyścigów kuców. Nie tylko szybko i radośnie zaznajamiały się z małymi konikami, ale podziwiały ścigających się rówieśników ubranych w oryginalne stroje dżokejskie. W tym momencie, na wielu twarzach zarówno rodziców, jak i ich pociech, zobaczyć można było szeroki uśmiech zadowolenia.

W sobotę zgromadzeni widzowie zagorzale kibicowali pobijaniu rekordu hali w potędze skoku przez specjalną przeszkodę wypożyczoną z ośrodka Państwa Ferensteinów w Gałkowie, gdzie corocznie odbywa się próba bicia rekordu Polski. We Wrocławiu rekord Hali Stulecia wynosi od 04 grudnia 2010r. 207cm. W niedzielę również przedstawicielki płci pięknej podjęły to wyzwanie w damskim siodle, osiągając wspaniały wynik 1,35 metra.

04_damskie_siodlo.jpg

Ważnym punktem programu dla coraz szerszej grupy entuzjastów jeździectwa były pokazy jazdy w stylu western. Pokaz reiningu wzbudził wielkie zainteresowanie tym bardziej, że swoje umiejętności zaprezentowała również gwiazda klasycznego ujeżdżenia Anky van Grunsven. Organizatorzy imprezy nie zapomnieli też o paniach. Podziwiać mogły elegancję i grację dawnego stylu jazdy konnej w trakcie pokazu ujeżdżenia w damskim siodle. Kolejnymi, ciekawymi, i śledzonymi przez widzów z zapartym tchem momentami imprezy były: dynamiczne pokazy jazdy zaprzęgów, przygotowane pod okiem wicemistrza świata Romana Kusza i jeździeckie konkursy skoków przez przeszkody, w bardzo widowiskowej formule konkursu równoległego. W niedzielę zawodnicy rywalizowali także w konkursie sześciu przeszkód.

Jedną z najbardziej entuzjastycznie przyjętych przez publiczność atrakcji okazały się woltyżerskie, wręcz akrobatyczno-cyrkowe popisy czeskiej grupy Lucky Drasov. Podczas ich występów,  na grzbiecie galopującego konia zobaczyć można było niezwykłe akrobacje, wykonywane nawet przez trzy osoby jednocześnie. Najmłodsza wykonawczyni miała zaledwie 7 lat!

Wspaniały pokaz mistrzowskiego ujeżdżenia dała holenderska mistrzyni olimpijska Anky van Grunsven na koniu Nelson. Jej piękne i pełne dostojeństwa występy KÜR Freestyle do porywającego tanga były doskonałym zwieńczeniem całej imprezy. Ponadto  należy przypomnieć, że mistrzyni zaskoczyła wszystkich, kiedy poza swoim planowym programem zaprezentowała wspaniały pokaz w stylu western, wzbudzając ogromny aplauz publiczności!

02_anky.jpg

Prawdziwą gwiazdą Parady okazał się jednak francuski mistrz jeździectwa Lorenzo. Jego niezwykle widowiskowe występy, za każdym razem elektryzowały publiczność. Lorenzo przyjechał do Polski po raz pierwszy przywożąc piętnaście wspaniałych siwych koni. Ale to, w jaki sposób przywitała go publiczność, a także jak pożegnał się z nią w niedzielę, w czasie rundy honorowej, spowodowały że artysta przyjął zaproszenie organizatorów i powróci do wrocławskiej Hali Stulecia, aby ponownie zaprezentować się widzom Parady Jeździeckiej.  

06_lorenzo.jpg

Dla koniarzy w trakcie Parady Jeździeckiej zorganizowano kilkanaście stoisk ze sprzętem jeździeckim, które w trakcie przerw oblężone były przez zainteresowanych zakupemi oryginalnych pamiątek, a także artykułów niezbędnych dla koni i do wyposażenia stajni.

O muzyczną oprawę całości zadbały dwa znane, i dobrze pasujące do klimatu Parady Jeździeckiej zespoły. W piątek zagrała i zaśpiewała grupa Brathanki, a w sobotę i niedzielę Bracia. Zarówno elektryczny folk, jak i dynamiczny rock w ich wykonaniu, doskonale wpisały się w pokazy jeździeckie. Dzięki temu publiczność otrzymała dodatkową, tym razem muzyczną, dawkę bardzo pozytywnych wrażeń.

Nie mamy żadnych wątpliwości, że widzowie zaakceptowali nową w Polsce formułę imprezy konnej.

Wrocław pokochał konie i dlatego też już zaczynamy myśleć o kolejnej edycji Parady Jeździeckiej – mówią z uśmiechem Joanna Delawska i Jerzy Trzeciak – organizatorzy imprezy. I dodają: - jednak impreza nie odbyłaby się bez pomocy wielu osób, którym w tym miejscu dziękujemy, a najważniejszymi w tym doborowym towarzystwie byli nasi kochani, superpracowici wolontariusze, którym winni jesteśmy szczególne podziękowania.

Informacji o imprezie udzielają:

Jerzy Trzeciak FUD Ultimo, tel.: 601 411 763

Joanna Delawska, tel.: 697 092 694

Strona www: http://paradajezdziecka.pl/parada/

Kontakt: biuro@paradajezdziecka.pl

Różne linki - Wojewódzkie Związki Jeździeckie

Data Posta: 2010-12-06

www.jpgDodałem do strony Różne linki trochę odnośników do stron o tematyce jeździeckiej. Znajdziecie tam linki do organizacji i szkół jeździeckich, do portali końskich i wydawnictw związanych z jeździectwem.

Między innymi znajdziecie tam listę Wojewódzkich Związków Jeździeckich

Śląski Związek Jeździecki
Opolski Związek Jeździecki
Zachodniopomorski Związek Jeździecki
Lubuski Związek Jeździecki
Okręgowy Związek Jeździecki w Łodzi
Małopolski Związek Jeździecki
Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki
Wielkopolski Związek Jeździecki
Kujawsko-Pomorski Związek Jeździecki
Dolnośląski Związek Jeździecki
Podkarpacki Związek Jeździecki
Podlaski Związek Jeździecki
Świętokrzyski Związek Jeździecki

Postaram się uzupełniać tę stronę o nowe, ciekawe odnośniki. Jeśli chcielibyście zaproponować jakieś linki, które warto tam umieścić, to piszcie.

W sobotę Parada jeździecka zadziwiła wszystkich. Co wydarzy się w niedzielę?

Data Posta: 2010-12-05

(informacja prasowa i zdjęcia - organizator Parady)

_mg_4036.jpg

Za nami drugi dzień Parady jeździeckiej we wrocławskiej Hali Stulecia. W niedzielę finałowy pokaz i ostatnia szansa zobaczenia najwyższego kunsztu jeźdźców i ich wierzchowców.

Jak się okazało impreza została do tego stopnia przemyślana przez organizatorów, że doskonałą zabawę mają na niej całe rodziny. Z jednej strony dzieci zachwycają się w trakcie parady kuców, z drugiej same bardzo chętnie biorą udział w przygotowanych konkurencjach. Męska część publiczności doskonale czuje i rozumie zawody skoków przez przeszkody, a przede wszystkim pokazy w stylu western. Płeć piękna natomiast ma coś bardzo dobrze jej odpowiadającego – piękny pokaz ujeżdżenia mistrzyni olimpijskiej Anky van Grunsven. Z równym zachwytem zaś wszyscy wspólnie podziwiać mogą m.in. niezwykłe wyczyny francuskiego mistrza Lorenzo i czeskiej grupy Lucky Dresov.

Choć program dzisiejszej imprezy wydawał się na pierwszy rzut oka taki sam jak ten z piątku, to jednak samo jego wykonanie i atrakcje różniły się od tych wczorajszych, były zdecydowanie bardziej dopracowane, niektóre dłuższe, ale wszystkie sprawiały wrażenie bardziej emocjonujących. W sobotę, podobnie jak pierwszego dnia imprezy, w finale zaprezentowała się wielka gwiazda światowego jeździectwa - Anky van Grunsven. Po raz kolejny też, jej pełen dostojeństwa i niepowtarzalnego uroku występ zelektryzował już i tak podekscytowaną publiczność. Niezwykłym i wspaniale przyjętym punktem programu okazał się moment w którym Anky, nieoczekiwanie dla wszystkich wzięła udział w pokazach jazdy w stylu western.

Prawdziwym hitem soboty okazał się występ czeskiej grupy Lucky Drasov. W jego trakcie, na grzbietach galopujących koni niezwykłe, cyrkowe akrobacje wykonywały nawet po trzy osoby jednocześnie. W tym momencie temperatura w całej sali osiągnęła bardzo wysoki poziom.

Ale nie był to koniec atrakcji. Lorenzo, który już w piątek dał wspaniały, zapierający dech w piersiach show, także dziś podbił serca wrocławskiej publiczności. W pierwszej części programu, na swych niezwykłych rumakach, po raz kolejny wykonywał niecodzienne akrobacje, w których w mistrzowski sposób łączył jadę konną, akrobatykę, i tempo akcji rodem z najlepszych hollywoodzkich produkcji. Po raz kolejny też można było zobaczyć, jak doskonale podczas występów czuje się publiczność, zaproszone gwiazdy oraz ich wierzchowce.

W trakcie występu Lorenzo miał miejsce moment, w którym wszyscy na chwilę zamarli w niepewności. Dwa konie, na których stał francuski mistrz, nagle zaczęły galopować w różnych kierunkach. Artysta w ostatniej chwili uratował się akrobatycznym zeskokiem, pokazującym po raz kolejny wielkość jego kunsztu.

W finale drugiej części imprezy organizatorzy jeszcze raz zadziwili widzów organizując konkurs bicia rekordu hali w wysokości skoku przez przeszkodę. Warto podkreślić, że jak dotąd nigdy wcześniej konstrukcja taka nie została wykorzystana w zawodach halowych oraz to, że poziom trudności wyznaczała nie tylko wysokość przeszkody ale także jej specjalna konstrukcja, co było dodatkowym utrudnieniem dla koni. Aż 5 jeźdźców odważyło się wziąć w niej udział, co zostało oczywiście docenione wielkimi brawami widzów. Ostatecznie rekord skoku został ustanowiony na wysokości 2,07 metra!

Emocjonujący dzień wrażeń zakończył wspaniały koncert zespołu Bracia, którego liderami są Piotr i Wojtek Cugowscy. W trakcie ich występu wszyscy bawili się znakomicie. Gdyby temperatura z sali przenieść się mogła na zewnątrz budynku, natychmiast w całej Polsce mielibyśmy środek gorącego lata.

Dlatego tez serdecznie zapraszamy na niedzielne pokazy Parady jeździeckiej. Warto podkreślić, że nawet sami organizatorzy do końca nie wiedzą, czym mogą nas jeszcze zaskoczyć gwiazdy imprezy. Atrakcje, takie jak występ Anky van Grunsven w pokazie western, czy tez odważni jeźdźcy bijący rekord hali w skoku, nie były przewidziane w programie dnia. Jak się okazało, zaproszeni artyści nie tylko są mistrzami w jeździe konnej, ale także mają olbrzymia dozę poczucia humoru. Ciekawe, co zatem wydarzy się w niedzielę?

Przez cały czas trwania Parady jeździeckiej, wydarzenia w Hali Stulecia śledzić można na stronie internetowej: www.paradajezdziecka.pl. Znajdziecie tam także wiele ciekawych zdjęć pokazujących wyjątkowość imprezy.

 

 

_mg_4088.jpg

 

_mg_4701.jpg

 

_mg_4860.jpg

 

Bilety na Paradę Jeździectwa Wrocław 2010 kosztują 80 zł, 100 zł, 120 zł i 150 zł.

Informacji o Paradzie jeździeckiej udzielają:

Jerzy Trzeciak, tel.: 601 411 763

Joanna Delawska, tel.: 697 092 694

 

Gorące emocje na Paradzie Jeździeckiej w Hali Stulecia

Data Posta: 2010-12-04

(informacja prasowa i zdjęcia - organizator Parady)

04_lorenzo.jpg

Za nami pierwszy dzień Parady Jeździeckiej we wrocławskiej Hali Stulecia. Zakończyła się ona pełnym sukcesem, o czym świadczyć mogą bardzo zadowoleni uczestnicy imprezy. Przed nami jeszcze dwa dni niezwykłych pokazów jazdy konnej w wykonaniu najwybitniejszych światowych specjalistów w tej dziedzinie. Wszystkich gorąco zapraszamy!

Pomimo zimowych warunków pogodowych na zewnątrz hali, atmosfera w trakcie Parady przez cały pierwszy dzień jej trwania była naprawdę wysoka. Już pierwszy pokaz bryczki czterokonnej przygotowany przez Piotra Mazurka rozpalił emocje widzów do czerwoności. Potem było już tylko lepiej.

Na arenie odbył się konkurs skoków przez przeszkody, którego zwycięzcą został Jarosław Skrzyczyński. Prawdziwym hitem dla najmłodszej publiczności okazały się zawody kuców. Dzieci nie tylko bardzo chętnie brały w nich udział, ale przede wszystkim, już po kilku chwilach doskonale panowały nad swoimi wierzchowcami, ścigając się ze sobą w sportowej i niezwykle szlachetnej rywalizacji.

Następnie zaprezentowano pokaz jazdy konnej w stylu western. Była to prawdziwa gratka dla miłośników filmów z Gregory Peckiem i Clintem Eastwoodem w rolach głównych. W jego trakcie zobaczyć można było reinig - styl jazdy w galopie, według ściśle określonej, trudnej technicznie trasy. W tym kowbojskim stylu prowadzi się konia jedną ręką.

W tym momencie na arenę wkroczył Lorenzo. W trakcie tego pokazu temperatura sięgnęła zenitu. Jego show z pogranicza cyrku, teatru, akrobatyki i ujeżdżania, wzbudził największy aplauz w trakcie całej imprezy. Zaprezentował on niezwykłą umiejętność panowania nad końmi, podczas gdy sam wykonywał niesamowite akrobacje. - Lorenzo bardzo widowiskowo skakał przez przeszkody, stojąc na grzbietach dwóch koni. Widzów zachwycił szczególnie w tym momencie, w którym konie galopowały pod poprzeczką, a on przeskakując przez nią wylądował znowu na ich grzbietach - mówią Joanna Delawska i Jerzy Trzeciak - organizatorzy Parady Jeździeckiej.

W finale Parady jedna z największych gwiazd współczesnego sportu i mistrzyni olimpijska w ujeżdżeniu - Anky van Grunsven, dała zachwycający pokaz majestatycznego panowania nad koniem w trakcie jazdy. Okazało się, że posiada także bardzo duże poczucie humoru, gdyż w trakcie jej pokazu zobaczyliśmy ujeżdżenie koni w stylu… kur.

Dodatkową, również dużą atrakcją, stał się koncert folkowo-rockowej grupy Brathanki. Ich żywiołowa muzyka dodała jeszcze kilka stopni ciepła do i tak już gorącej i bardzo dobrej atmosfery całej imprezy.

Parada okazała się też wyjątkową okazją zobaczenia na żywo nie tylko najwyższego mistrzostwa ludzi, potrafiących na koniu wykonać niezliczoną ilość niezwykłych ewolucji, ale także możliwością podziwiania samych koni, w całej swej urodzie. Wśród nich we Wrocławiu zobaczyć można m.in. niespotykane w Polsce konie rasy quarterback - znane przede wszystkim z wielu filmów o Dzikim Zachodzie.

W trakcie pokazu Lorenzo, publiczność podbił jeden z rumaków o szarej maści, który spontanicznie i radośnie na powitanie z widzami, zamiast reagować na komendy trenera, entuzjastycznie wytarzał się w pasku na arenie. Warto podkreślić, że również inne konie w trakcie tej części Parady były bardzo radosne i bawiły się w swoim gronie, jak na dobrze zorganizowanym spotkaniu towarzyskim.

W sobotę i niedzielę takich niezwykłych wydarzeń może być więcej. Warto więc zaplanować weekend w Hali Stulecia. O muzyczną oprawę imprezy zadbają Bracia. Założycielami tego zespołu są Piotr i Wojtek Cugowscy - synowie wokalisty Budki Suflera. Dynamiczny rock, który zagrają może spowodować, że również w tych dniach będzie można zapomnieć o zimowej pogodzie i niesprzyjającej aurze. Wszystkich gorąco zapraszamy!

Bilety na Paradę Jeździectwa Wrocław 2010 kosztują 80 zł, 100 zł, 120 zł i 150 zł.

Informacji o imprezie udzielają:

Jerzy Trzeciak FUD Ultimo, tel.: 601 411 763

Joanna Delawska, tel.: 697 092 694

Strona www: http://paradajezdziecka.pl/

 

01_bryczka.jpg

 

02_skoki.jpg

 

03_west.jpg

 

 10_anky_van_grunsven.jpg

Gra na niedzielę - Skoki przez przeszkody

Data Posta: 2010-11-20

Znalazłem kolejną grę online - Horse Jumping, czyli skoki przez przeszkody.

Gra prosta. Przyspieszamy i zwalniamy strzałkami. Naciskamy spację i ładujemy możliwość skoku. Puszczamy spację, żeby skoczyć. Między startami trzeba konia wyczyścić.

horse-jump.JPG